Prosjektgruppe

Turné

  • Stockholm, 2005 – 2006
  • Helsinki, 2006
  • København, 2006 – 2007
  • Oslo, 2007

Vandreutstillingen Kongospor er en samproduksjon mellom

  • RiksutställningarEtnografiska Museet - Statens Museer för Världskultur (Stockholm)
  • Kulttuurien Museo (Helsinki)
  • Etnografisk Samling – Nationalmuseet (København)
  • Kulturhistorisk museum (Oslo)

Vandreutstillingen er hovedsakelig finansiert av Nordisk Kulturfond

  • Manus: Peter Tygesen, Espen Wæhle
  • Produsent: Mats Brunander
  • Formgivning: Elizabeth Hatz
  • Prosjektleder: Clas Günther
  • Grafisk form: Anders Ljungman
  • Teknisk produksjonJan Ohlin, Ulf Arklind
  • Lys: Gert-Ove Wågstam, Thespis Light
  • Research: Katarina Bramme
  • Turnéansvarlig: Maria Hasselqvist
  • Koordinator: Leif Länsikylä
  • Oversettelse: Peter Tygesen, Språkservice Sverige AB, James Manley, Knut Johansen
  • Korrektur: Finn Kudsk, Mette Boritz, Jørgen Steen Jensen, Peter Tygesen, Espen Wæhle, Marianne Hovind Bakken, Ellen Semb, Tone Karlgård
  • Foto: Karl-Olof Bergström, Ann Ohlsén, Tony Sandin, Espen Wæhle, Henrik Holmberg, Mårten Teigen
  • Hovedkonservator: Lars-Erik Barkman
  • Engelsk tekst: Michael Barret, Peter Tygesen, Espen Wæhle
  • Gjenstandshåndtering: Anita Utter, Helene C Broberg, Matti Aaltonen, Thomas Ehrström, Minna Lampinen, Barbara Radaelli-Muuronen, Nalini Sharma, Barbara Berlowitz, Ingegerd Marxen, Anne Lisbeth Schmidt, Nalini Sharma, Eivind Bratlie, Eva Lilja Jensen
  • Teknisk arbeidsgruppe: Jan Ohlin, Ulf Arklind, Jane Bengtsson, Anna Mazetti-Nissen, Ulf Nicklasson, Conny Bohman, Leo von Euler, Sten Notsjö, Johan Stridh, Masoud MoazeniFernando Wågstam, Mika Laakso, Anita Utter, Helene C Broberg, Ulla Kostiainen, Heikki Kettunen, Pasi Hulkko, Joonas Lintunen, Chris Salminen, Inge Bjørgen, Maja Flygare
  • Transport: Staffan Larsson, Lars Samuelsson, Michael Cedergård, Kim Fredriksson
  • Snekkerverksted: Sjölinders snickeri, Långholmens snickeri
  • Filmer: Knut Ekström/Erik Strömdal, Michael Bjørn/Kaare Ekholm/Espen Wæhle, NN
  • Bildespill: Henrik Holmberg, Espen Wæhle
  • Katalog: Peter Tygesen & Espen Wæhle (tekst), Katarina Bramme, Peter Tygesen & Espen Wæhle (billedredigering), Anders Ljungman, (grafisk form), Peter Tygesen (oversettelse), Merete Allen Jensen (Kort)
  • Markedsføring: Anneli Strömberg, Tina Candell, Pilvi Vainonen, Anni Mogensen, Nils M. Jensen, Jesper T. Møller, Ellen Semb, Eli Ødegård, Jan Ekrem Berg
  • Websider: Jesper Kurt Nielsen, Espen Wæhle, Johnny Kreutz
  • Dansk utstillingsteam: Birgitte Kikkenberg, Anni Mogensen, Christin Bjergbakke, Mette Boritz, John Fristeen, Michael Bjørn, Anne Lisbeth Schmidt, Marianne Blank, Espen Wæhle (styringsgruppe), Jens Andersen, Caroline Krag, Rikke Riisager, Gunvor Ebbestad, Rikke Tjørnehøj, Niels M. Jensen, Claus Pliniussen, Henning Nørlem Sørensen, Victor Espinoza, Anders Nielsen, Lars Kiehn, Peter Allerslev Andersen, Niels Bundgaard, Perry Elgaard Jensen, Niels Spenner, Ingegerd Marxen, Henrik Skou, Henrik van Hauen, Eva Lilja Jensen, Inga Vea, Anne Lisbeth Schmidt, Finn Kudsk, Jesper Kurt Nielsen, Bodil Valentiner, Arne Kirstejn Olsen.
  • Utstillingsgruppe i Norge: Jan Ekrem Berg, Inge Bjørgen, Eivind Bratlie, Tone C. S. Karlgård, Johnny Kreutz, Kjersti Larsen, Inger Johanne Marheim, Mari Saugstad Mathiesen, Toril Mugaas, Elin Jeanette Olsen, Per B. Rekdal, Martin Hager Saltnes, Ellen Semb, Terje Simonsen, Nalini Sharma, Camilla Steen, Mårten Teigen, Wilmine Vaagen, Tone Wang, Eli Ødegaard

Research til katalog og utstilling

Danmark

Mette Brønserud Larsen, Bert Blom, Jesper Kurt-Nielsen, Sanne Steenberg Hansen, Ann Vibeke Knudsen, Sabrina Koch, Finn Kudsk, Poul Mørk, Arne Kirstejn Olsen, Peter Tygesen, Bodil Valentiner, Espen Wæhle, Ærø Museum, Føroya Landsskjalasavn

Norge

Marianne Hovind Bakken, Kjersti Blom, Jo Bratrud, Ann Christine Eek, Farideh Faramarzi, Nancy Frank, Bjørn Godøy, Frøydis Haugane, Sveinung Jonssøn Moen, Mårten Teigen

Finland

Heli Lahdentausta

Sverige

Katarina Bramme, Mats Brunander, Lotten Gustafsson Reinius, Åsa Norman, John E. Persson, Björn Ranung, Carl Axel Silow, Carl Sundberg, Irene Svensson, Katharina Thurell, Anita Utter, Ingrid Wånell, Wilhelm Östberg

Belgia

Sabine Cornelis, Peter Daerden, Johan Levreau, Hein Vanhee, Boris Wastiau, Maurits Wynants (Musée Royal de l’Afrique Centrale, Tervuren) Françoise Peemans, Pierre Dandoy (Archive Africaine, Ministere des Affaires Etrangeres du Commerce Exterieur et la Cooperations au Developement), Karel Arnaut, Bambi Ceuppens, Lucas Catherine, Michael Meeuwis, Daniel Vangroenweghe, Honoré Vinck, Jean-Luc Vellut, Guy Vanthemsche, Dirk De Croes, Anne Welsche

Scweiz

Patrick Minder

Referansegruppe

Lotten Gustafsson Reinius, Mats Brunander, Irene Svensson, Finn Kudsk, Heli Lahdentausta, Eija-Maija Kotilainen, Kjersti Larsen, Per B. Rekdal, Kajsa Ekholm Friedman, Anna Sundberg, Carl Sundberg

Styringsgruppe

Mats Widbom, Roine Gustafson, Clas Günter, Anders Björklund

Takk til

Tóra Kristjánsdóttir, Ragnhildur Helgadóttir (Iceland), Marie Pambi Pedersen, Jørgen Raft, Clement Kibangula, Jean-Denis Nsoki Larsen, Ib Bygbjerg, Sandra Dæncker, Marianne Viben Jensen, Christian Kjellerup-Hansen, Karl-Johan Mikkelsen, Jørgen Mührmann-Lund, Bjørn Nielsen, Ranka Reumert, Michael Cotta-Schønberg, Ulrick Støckel, Annette Vasström, Laila Hørby, Morten Seifert, Peter Høvring, Linda Brylle, Dina Berenstein, Kalundborg lokalhistoriske arkiv, Udvandrermuseet – Aalborg (Danmark), Harald Gaski, Kirsti Blom (Tromsö), Per Hernæs, Elsa Reiersen (Trondheim), Nils Gilje, Knut Mikkel Rio (Bergen), Berit Berge, Håkon Magne Bjerkan, Hege Blom, Jon Pedersen, Morten Røhrt, Mikkel Tin, Liv Emma Thorsen (Oslo), Olaug Nybø (Eidsvoll), Jonathan Friedman (Lund), Adam Hochschield (San Fransisco), Robert Harms (New Haven), John Peffer (Evanston), Guido Grysseels, Clarisse Delorme (Bruxelles), Josef Nsumbu, Rene Makondele, Zifa Mikael Eriksson (Stockholm), Katarina Thurell och Inger Wånell (SMFs arkiv), Svenska Missionskyrkan, Bornholms museum, Musée Royal de l’Afrique Centrale (Tervuren, Belgia) Annie Ngemi, Helsinki, Simo Renfors, Lohja, Luonnontieteellinen keskusmuseo, Eläinmuseo, Helsingin yliopisto, Ndoole Maguye Lola, (Elverum) Buchengende Lola Erasto (Elverum), Erna Moen (Halden), Sveinung Moen (Halden),Reidar Kjelstrup, Astrid Sween (Oslo), Ralph Kittilsen (Oslo), Jamal Ali (Oslo), Kathy Elliott (Oslo), Idunn Kvalø (Oslo), Voksenåsen (Oslo)

Publisert 26. jan. 2021 10:30